Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Малоперещепинська громада» (код ЄДРПОУ: 21044237) був реорганізований і увійшов до складу Новосанжарської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Starostat.org.ua - розробка веб-сайтів для старостинських округів ОТГ України
Малоперещепинська громада
припинила діяльність, увійшла до складу Новосанжарської громади

ОБЕРЕЖНО- БОТУЛІЗМ

Дата: 29.04.2020 11:54
Кількість переглядів: 235

За офіційною інформацією Центру громадського здоровя України з початку 2020-го року в Україні зареєстровано 13 випадків ботулізму, захворіли 15 людей( на Вінничині -5, Донеччині - 1, Житомирщині -1, Київщині -1, Закарпатській області -1, Чернігівщині -3, Черкаській області- 1, Хмельниччині -1 та у м. Київ -1). З них: 14 дорослих та одна дитина віком 9 років, померла одна людина у Вінницькій області. Більшість харчової продукції, що стала причиною захворювання (у 13 постраждалих — 86,6%), була виготовлена в домашніх умовах. Шестеро захворілих вживали рибну продукцію, виготовлену в побутових умовах або невідомого походження. 6 випадків захворювання на ботулізм були пов’язані з вживанням м’ясних консервів та інших виробів із м’яса, 2 випадки- із вживанням овочевих та грибних консервів .

У Полтавській області  протягом останніх кількох років переважна більшість випадків   пов’язана із рибними продуктами.    У 2018р.   зареєстровано 2 випадки захворювання на ботулізм, постраждало 3 особи (мешканці Кіровоградської області та м. Кременчука). Причиною захворювання була риба копчена, придбана в осередку стихійної торгівлі. У 2017р. в області зареєстровано 2 випадки захворювання на ботулізм ( Полтавський район, м. Горішні Плавні). Постраждало 2 людини, мешканець м. Горішні Плавні помер. За результатами епідрозслідування встановлено, що причиною захворювань в обох випадках була риба в’ялена, придбана у торгівельних підприємствах області.  Все частіше   країною ширяться випадки захворювань на ботулізм пов’язаних з рибою приватного приготування, невідомого походження і сумнівної якості.     

    Ботулізм – це тяжке бактеріальне харчове отруєння , зумовлене потраплянням в організм з харчовими продуктами ботулінічного токсину, характеризується важким ураженням нервової системи. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Вона у вигляді спор дуже широко поширена в живій природі. Її спори знаходяться в грунті,   в мулі озер , рік тощо.   Збудник – спора Clostridium botulinum – не є небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum при    розмноженні в безкисневому   середовищі. Ботулінічний токсин – це одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі. Самі спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, наприклад, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин.  Ботулінічний токсин, навпаки, при кип’ятінні тривалістю 15-20 хвилин   руйнується повністю. Важливо – ботулотоксин зберігається в уражених мязах неправильно приготованої сушеної, або вяленої риби протягом 9 місяців.  Характерно, що спори Clostridium botulinum знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей. Також ботулотоксин не впливає на смакові властивості харчового продукту.

     Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до кількох днів.  До перших симптомів ботулізму відносять двоїння в очах, відчуття туману перед очима, неможливість розглянути дрібні деталі,   також буває опущення одного чи двох верхніх повік,   розлад ковтання та мовлення, біль в животі, нудота, блювота, діарея. Слабкість міжреберних м’язів викликає порушення дихання та порушення роботи серцево-судинної системи. Розвивається дихальна недостатність , що є основною причиною смерті при ботулізмі. Без використання сучасних і спеціалізованих методів лікування, введення протиботулінічної сироватки навіть незначна доза токсину викликає в людини смерть.  

     З метою збереження життя та здоров’я    Новосанжарське районне управління Держпродспоживслужби  у  Полтавській області  закликає  населення району дотримуватися простих, але дієвих заходів з профілактики ботулізму. А саме:

     -При домашньому консервуванні та приготування страв суворо дотримуватися  правил гігієни. Пам’ятати, що будь-які герметично закриті консерви є  потенційно небезпечними. Особливо це стосується м’ясних, рибних консервів домашнього виготовлення, а також консервованих грибів, зеленого горошку, бобових тощо. Перед вживанням такі консерви необхідно піддати кип’ятінню   протягом 15-20 хвилин, щоб ботулінічний токсин зруйнувався.

   -  Не вживати рибу та рибопродукти, м´ясо та м´ясопродукти, консерви сумнівної якості. Не придбавати зазначені продукти на несанкціонованих ринках, з рук в підозрілих осіб, через соціальні мережі тощо. А при  придбанні в дозволених місцях ( спеціалізованих магазинах, павільйонах, контейнерах,   санкціонованих ринках та ін.) не соромитись у продавця вимагати документи, що підтверджують безпечність і якість продукту.

  - Випотрошувати рибу необхідно ще живою, оскільки в кишечнику снулої риби через 2 години при високій температурі навколишнього середовища може розвинутись небезпечний ботулотоксин, який не руйнується ні під   дією  високої концентрації солі ні під дією оцтової чи лимонної кислоти.  Краше взагалі відмовитись від вживання прісноводної сушеної, вяленої чи копченої риби. Не купляти снулу рибу.

   - Дотримуватись умов зберігання та термінів споживання харчових продуктів.

  Важлива інформація!!! В зв’язку з карантинними обмеженнями на роботу ринків , пов’язаними з СОVID- 19, в соціальних мережах з’явилось багато об’яв та пропозицій від фізичних осіб про продаж харчових продуктів в т.ч. консервованих продуктів, риби копченої в’яленої власного приготування,  м’яса та м’ясопродуктів тощо. Люди , будьте пильними , думайте і зважуйте які де і як придбавати харчові продукти і не ставте під загрозу власне життя та життя своїх близьких.  

      Прийміть до уваги зазначені поради, адже ботулізм - це     хвороба, якої можна запобігти, і захворіти чи не захворіти –  залежить тільки від нас самих.

      У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння   не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.  Своєчасне звернення збереже вам здоров’я та життя. Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.  

Фото без опису


« повернутися


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Starostat.org.ua, Rayrada.org.ua, Rda.org.ua, Osv.org.ua

Онлайн-опитування: Що я роблю з органічними відходами (рештками рослинності)?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано