Кір: все, що треба знати про вакцинацію
Україна лідирує за кількістю хворих на кір у світі. Лише у 2018 році ним заразилося 35 тис. людей, а з початку 2019 - ще 25 тис.
Лікарі занепокоєні і закликають робити щеплення. Це - єдиний спосіб захиститися від хвороби, від якої немає ліків.
Чому кір - це серйозно?
Кір - це вірусне захворювання, яке передається від хворої людини повітрям, під час чхання, кашлю або розмови. Цей вірус може жити в повітрі та на поверхні ще дві години після того, як хворий вийшов з приміщення.
Хвороба може проходити дуже тяжко і призвести до інвалідності та смерті.
Зазвичай щеплення від кору, а отже й імунітет від цієї хвороби, отримують у дитячому віці - щеплення роблять у 12 місяців і у шість років. Але в Україні рівень вакцинації є вкрай низьким.
Чи потрібно від кору вакцинуватися дорослим?
Так, в умовах спалаху кору, який є зараз в Україні, дорослим варто вакцинуватися.
Дуже багато дорослих незахищені від кору - або тому що вони колись отримали щеплення лише однією дозою і, можливо, не отримали імунітету, або вакцина неправильно зберігалась.
Наразі вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК. Вона захищає одразу від трьох інфекцій - кору, краснухи та паротиту.
Чи безпечна вакцина від кору?
У МОЗ пояснюють, що вакцину КПК використовують вже понад 50 років. За цей час було зроблено понад 500 мільйонів щеплень у 100 країнах світу.
Вакцини, як і будь-які ліки, можуть викликати реакції, але серйозні реакції на вакцину - вкрай рідкісні, кажуть лікарі.
Ймовірність серйозної алергічної реакції на вакцину КПК - це одна на мільйон щеплень. Тоді, як із тисячі людей, які заразилися кором, одна людина помирає, одна захворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, зазначили у МОЗ.
Чи можна вакцинуватися після контакту з хворим?
У таких випадках також роблять вакцинацію. Це відповідає рекомендаціям ВООЗ. Таким чином імунна система починає "бігти наввипередки" з вірусом, виробляючи антитіла, пояснюють у МОЗ.
Що швидше зроблено вакцинацію, то вищою є імовірність уникнути хвороби чи принаймні полегшити її перебіг.
Якщо людина контактувала з хворим на кір, найкраще вакцинуватися протягом перших 72 годин. Пізніше також можна, але ефективність щеплення буде не такою високою.